top of page

ENSTRÜMANLAR / INSTRUMENTS

TANBUR

 

Tanbur tam bir Türk sazıdır. Kopuz ailesinden gelmektedir. Sapı üzerine bağlanan perdeler vasıtasıyla Türk musikisinin gerektirdiği bütün şeyler mevcuttur. İki oktav sese sahiptir. Gövdesi dilimli ağaçlardan yapılır. Sapı uzun olduğu için problem yaratmaktadır. Bu sazın da belli bir standardı yoktur.

 

 

 

 

Coming from the family of "KOPUZ" instrument, Tanbur is a real Turkish Oriental Guitar. It has all the features Classical Turkish Music needs with the help of the pitches on its handle.It has a 2 Octave sound capacity. The body of the instrument is produced with slices of various woods. TANBUR does not have a definite standard but has a very long handle.Size(cm) : 115x35x28

YAYILI TANBUR

 

 

Yaylı Tanbur had started to be considered as a classical instrument with another instrument called "CÜMBÜŞ" Recently wooden-body produced ones are mostly preferred because of the sound quality. The pitch system of Yaylı Tanbur is just like the Oriental Plectrum Guitar.
Size (cm) : 115x32x17 

UD - OUD

 

 

Eski bir Türk sazıdır. Günümüzde yaygın olarak çalınmaktadır. Gövdesi çeşitli ağaçlardan dilimli olarak imal edilmektedir. Göğüs veya ses tablası Ladin, köknar gibi sesi en iyi ileten ağaçlardan yapılmaktadır. Belli bir standardı yoktur.

 

UD is a very old Turkish instrument which is widely played nowadays. The body of the instrument is produced with slices of various wood types. Although it does not have a standard, the chest and sound table of UD is produced by woods of Spruce and Fir trees which are the best ones to conduct sound.

Size (cm) : 80 x 35 x 20 

KEMENÇE

 

 

İlk çalınan yaylı sazlardandır. Mistik bir sese ve ses yüksekliğine sahiptir. Denenmiş çeşitli ağaçlardan oyularak yapılır. Tırnak değdirilerek çalınır. Bunun için icra zorluğu vardır.

 

KEMENÇE is one of the first played string instruments. It has a mystic and a high volume sound. It is produced by carving various woods tested before.
Playing kemençe needs a specific talent which requires touch of nails to the strings.

Size (cm) : 42 x 15 x 4 

SANTUR

 

 

Resimde de görüldüğü gibi ikizkenar yamuk şeklindedir. Piyano gibi ses sahiptir. En çok İran olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde ve Amerika'da rağbet görmektedir. Bizim müzik sistemimize uymadığı için uzun süredir rağbet görmemektedir. Değerli müzisyen Dr.Ümit MUTLU'nun gayretleriyle kanun gibi mandallanması sağlanmış ve kolay çalınır bir hale gelmiştir. İkinci kez de tarafımdan mandallanarak meraklıların çalımına sunulmuştur.
 

 

As seen in the Picture SANTUR has a shape like twin-edge crooked rectangle. It has a very similar sound to piano. SANTUR is highly demanded by Iran, many countries of Europe and by the USA until a tuning-peg system was provided by the hardwork of a famous Turkish musician Dr.Ümit MUTLU; SANTUR was not a preferred instrument as it was not compatible with Classical Turkish Music System. The second tuning-peg system was provided by myself and SANTUR was presented to the use of interested musicians.

Size (cm) : 95 x 47 x 7 

YAYLI TANBUR

 

 

Sazlarımızın arasına cümbüşle girmiştir. Son zamanlarda daha rağbet gören sese sahip olan ağaç gövdelisi yapılmıştır, perde sistemi mızraplıda olduğu gibidir.

 

The features are just like the other Oriental String Guitar. This one is adorned with ivory and the other one is adorned with mother of pearl.

Size (cm) : 115 x 32 x 17 

KANUN

 

 

Türk bilginlerinden FARABİ tarafından icat edildiği söylenmektedir. Günümüze gelinceye kadar bir çok değişikliğe uğramıştır. Buna rağmen belli bir standarda kavuşturulamamıştır. Yapımında çeşitli ağaçlar kullanılmaktadır. Geniş ve 3,5 oktavlık ses kabiliyitine sahiptir.

 

It is known that KANUN is invented by a very famous Turkish philosopher called "FARABİ" at ancient times although the form of the instruments had been changed several times until this time, it still does not have a definite standard. Various wood types are used in its production. KANUN has a 3,5 Octave wide sound capacity.

Size (cm) : 100 x 43 x 5 

bottom of page